COBWEB- antena na małe podwórka i dachy.

Z sieci

Po zmianie qth i wykonaniu najważniejszych rzeczy z tym związanych przyszedł czas na hobby. Niestety, warunków do postawienia anteny z "prawdziwego zdarzenia" nie mam praktycznie żadnych, musiałem zatem zrobić tzw. "riserdż"

Z racji bardzo ograniczonego miejsca , mój wybór padł na antenę COBWEB. Jest to pięć dipoli rozciągniętych na stelażu i zasilanych w jednym punkcie. Główną zaletą konstrukcji są wymiary: 250x250cm. Antena którą zamówiłem w Koszalinie do PA dotarła po kilku dniach. Zmontowałem ją i zainstalowałem niecałe 4m nad poziomem gruntu. Widać że nie jest to produkcja maszynowa, a garażowe rękodzieło, lecz mimo to wszystkie elementy zostały spasowane dokładnie. Poskładanie anteny w całość zajęło mi około 30 minut, ponieważ w paczce dostajemy wersję po części zmontowaną. Nie tracimy czasu mocowanie wibratorów na elementach nośnych. Całość sprawia wrażeni bardzo solidne wrażenie. Najsłabszym moim zdaniem elementem uchwyty do masztu w opcji home made, które absolutnie nie wzbudziły mojego zaufania. Zastąpienie ich fabrycznymi okazało się czasochłonne, ponieważ otwory w podstawie zostały zrobione tuż przy wspornikach i należało wywiercić nowe. Warto również zwrócić uwagę na fakt zastosowania surowego włókna szklanego. Nie polecam operacji przy nim bez rękawiczek…

Antena stroi zgodnie z deklaracjami w każdym z wymienionych pasm. 20 i 15m pozwala na pracę w dużych częściach zakresów chociaż i tak na krańcach przyda się tuner antenowy, 17 i 12 bez problemu, za to na 10m będziemy zmuszeni do wybrania wycinka, który nas bardziej interesuje. Pierwsze nasłuchy wypadły nieźle, radio wyraźnie odżyło w porównaniu z 9m linki via cg3000. Na dzień dobry usłyszałem K5 i N3. Jednak dokładniejsze informacje pozwolił mi zebrać dopiero CQWW SSB contess. W zawodach wziąłem udział, lecz celem nie był wynik, ani ilość qso. Nie tym razem. Ważniejsze było sprawdzenie możliwości anteny. Nie zauważyłem przesadnej kierunkowości i rację mają ci Koledzy, którzy odrzucają pomysł stosowania rotora przy tej konstrukcji.

Pierwszego dnia pracując na 14MHz wykonywałem QSO w dowolnym azymucie ze zbliżoną skutecznością. I to dość wysoką. Ze swojej lokalizacji na południu PA, prawie wszystko co usłyszałem i zdecydowałem się wywołać znalazło się w logu. Wprawdzie były to prawie wyłącznie stacje europejskie, lecz warunki na dużo więcej nie powalały, co w rozmowach potwierdzili Koledzy z SP.

Drugi dzień CQWW pozwolił na więcej obserwacji zachowania anteny. Warunki były lepsze, słychać było zdecydowanie dalej niż w sobotę. Antena znów nie wykazywała kierunkowości. Wykazywała raczej mniejszą skuteczność w kierunku zakończeń dipoli. Z tym, że to może akurat być spowodowane bliskością ściany, ponad szczyt której cobweb niestety nie wygląda... Ale znów, znakomita większość tego co usłyszałem, znalazło się w logu. I tak na 20 i 15m udało mi się dziś wyłowić VY, 4L, D4, kilka CN, W i K.

Otwartą kwestią pozostaje, czego antena nie usłyszała. https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/fb0/1.5/16/1f609.png;-) W pilupach raz się udawało, raz nie, ale w sumie cobweb okazał się dość skuteczny. Oczywiście zachowując wszystkie proporcje... Może być zatem dość ciekawym rozwiązaniem dla osób z ograniczonymi możliwościami na anteny. A pamiętać musimy, że to mimo wszystko pełnowymiarowe dipole na 5 pasm…

 

Więcej o antenie pod tym linkiem (PDF)

 

 

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

POLECAMY

>

Wspieraja nas:

egzamin krótkofalarski

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,563,304 Unikalnych wizyt